Strona Główna   -  Dyskografia  -  Filmografia  -  Biografia  -  Galeria  -  Czytelnia  -  Księga Gości  -  Autorka Strony

Strona Główna   -  Dyskografia  -  Filmografia  -  Biografia  -  Galeria  -  Czytelnia  -  Księga Gości  -  Autorka Strony

 
IzaTrojanowska.ovh.org - Nieoficjalna strona artystki

Słowem wstępu* * *

Izabela Trojanowska (z domu Schuetz) urodziła się 22 kwietnia 1955 roku w Olsztynie. Jej debiut miał miejsce podczas Festiwalu Pieśni Sakralnej "Sacrosong" w Chorzowie w 1971 roku, gdzie otrzymała nagrodę im. Maksymiliana Kolbego od samego Karola Wojtyły (wówczas jeszcze kardynała). Była również solistką amatorskich zespołów "Weloreks" i "Po Prostu". W 1972 wystąpiła m.in. na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu (I-sza nagroda za debiut). Iza ukończyła Studium Aktorskie przy Teatrze Muzycznym w Gdyni w 1977. W drugiej połowie lat 70. Izabela Schuetz wyszła za mąż za Marka Trojanowskiego.

1980 rok* * *

W 1980 roku śpiewająca aktorka trafiła do Budki Suflera. Jej mąż był szkolnym kolegą kompozytora tego równie świetnego zespołu - Romualda Lipko, który obiecał napisać dla niej kilka piosenek. "Tyle samo prawd ile kłamstw", "Wszystko czego dziś chce", "Jestem twoim grzechem" - nuciła na początku lat osiemdziesiątych cała Polska. Wydano jej pierwszą płytę "Iza"

W wywiadzie z Dorotą Wellman Tomasz Raczek opowiada: "W 1980 roku, kiedy był szał na Trojanowską, poprosiłem pana Zygmunta [Kałużyńskiego], żeby wystąpił w moim pierwszym programie telewizyjnym. Ścierali się w nim zwolennicy i przeciwnicy wokalistki. Królem oponentów był oczywiście Kałużyński. Dyskusja była gorąca, padały zapewnienia o miłości i deklaracje nienawiści. Nie uprzedziłem nikogo, że artystka jest w studiu. W pewnym momencie poprosiłem pana Zygmunta, żeby powtórzył to wszystko Trojanowskiej prosto w oczy. Ona zaś - uprzedzona - miała powiedzieć: "A co ty, stary, biedny człowieku, możesz wiedzieć o popkulturze?" Trojanowska weszła i już miała wywalić ten tekst do pana Zygmunta, kiedy on nagle wstał i padł przed nią na kolana. Trojanowska oniemiała, zapomniała, co miała powiedzieć, a Kałużyński perorował, że dopiero teraz widzi, jaka jest piękna, wspaniała, i że musi przed nią klęknąć. Oczywiście, program miał ogromną oglądalność."

1981 rok* * *

"Karmazynowa noc" wspięła się na szczyt najpopularniejszej listy przebojów Programu III. Słynną fryzurę Izabeli wykonał sam Vidal Sassoon. Popularność Trojanowskiej sięgała zenitu. Zdecydowała się nagrać solową płytę "Układy". We współpracy z zespołem Stalowy Bagaż Trojanowska wystąpiła w Opolu w 1981, śpiewając piosenkę "Pieśn o cegle" ubrana w strój Związku Młodzieży Polskiej z czerwonym krawatem na szyi.

Od 1982 roku* * *

W '82 nagrała łamiącą ówczesną cenzurę płytę "Pożegnalny Cyrk" wraz z Tadeuszem Nalepą (krążek ukazał się 11 lat później). W tym okresie Trojanowska była z jednej strony atakowana przez "Solidarność" za pokazany w telewizji występ w Sali Kongresowej, a z drugiej strony szykanowana przez władzę za odmowę kolejnych występów. Był wrzesień tego roku, gdy Trojanowska wyjechała z mężem do Holandii. Spotkali rodzinę, odwiedzili mieszkającą w Düsseldorfie matkę Izabeli. Tam dojrzała decyzja - postanowili nie wracać do Polski. Iza powiedziała w którymś z wywiadów, że chcieli poznać kawałek świata, nauczyć się języków. Sprawdzić się od nowa. Zmieniali kilka razy miejsce pobytu, wreszcie osiedli na stałe w Berlinie Zachodnim (okolice Charlottenburgu). Izabela Trojanowska nie zrezygnowała jednak nigdy z obywatelstwa polskiego.

Tam udało się wokalistce podpisać kontrakt z jedną z wytwórni filmowych, rozpoczęła zdjęcia, zaczęto dla niej pisać role. Nagrała również utwór "Indepedence Day", zamieszczony w '89 na płycie "Izabela Trojanowska". Krążyły plotki na temat nagrań pornograficznych z Izą w roli głównej, rzecz jasna wymyślone przez jej przeciwników. Iza oświadczyła, że zapłaci majątek temu, kto byłby w stanie coś takiego jej pokazać. Krzywdzące plotki szybko zgasły.

A jednak sesje przerwano, bynajmniej ze zgoła innego powodu. Izabela zaszła w ciążę i postanowiła urodzić w kraju kobiet wyemancypowanych, gdzie - jak obliczyła któraś z gazet - nowe dziecko w rodzinie to wydatek równy wartości mercedesa. "Zamiast w serialu zagrałam życiową rolę matki" - śmiała się, przytulając dwuipółletnią Roxannę, z którą przyjechała do Lublina. "Jestem szczęśliwa. Powodzi nam się bardzo dobrze. Teraz wracam do filmu."

Od 1990 roku* * *

W latach 90. wydała w Polsce płytki "The best of" oraz "Chcę inaczej". W '97 przyjęła rolę Moniki Ross-Nawrot w "Klanie", zaś w '99 wydano "Złotą Kolekcję" jej najświetniejszych przebojów.

Od 2007 roku* * *

W 2007 roku wokalistka wznowiła koncerty, zaczęła udzielać się publicznie oraz wydała kolejną składankę starych hitów z utworem "Komu więcej, komu mniej", o tytule "The Best". Ponoć jest to zapowiedź zupełnie nowej płyty Izy, którą promuje najnowszy singiel "Siedem nocy bez Ciebie".

Kilka słów od autorki* * *

Kilka słów ode mnie: ciężko dziwić się fanom ogólnego rozczarowania, gdy gwiazda nagle opuściła Polskę, chociaż ja nie mam jej tego za złe. Szkoda jedynie, że Iza przyjęła rolę w "Klanie", ponieważ młode pokolenie - z małymi wyjątkami - kojarzy ją jedynie z tego serialu; nie ma zaś pojęcia, że jest ona w ogóle piosenkarką. Utwór "Wszystko, czego dziś chcę" jest znany, ale w sensie anonimowym - kiedyś usłyszany na jakiejś radiostacji emitującej starszą, polską muzykę. Liczę, że pani Trojanowska nagra płytę, którą promować ma utwór "Siedem nocy bez ciebie" i przywróci Polakom pamięć o sobie, na którą niewątpliwie zasługuje!

Filmy, w których wystąpiła Iza* * *

Zobacz je w dziale Filmografia.

Nagrody oraz osiągnięcia teatralne* * *

Oto lista osiągnięć Izabeli w ciągu całej jej kariery:

 • 1971 - Festiwal Pieśni Sakralnej Sacrosong w Chorzowie - Trojanowska otrzymała nagrodę im. M. Kolbego, którą wręczył jej kardynał Karol Wojtyła
 • Festiwal Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze - nagroda Związku Kompozytorów Radzieckich
 • Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu - I nagroda w kategorii Debiuty za "O czym marzą zakochani"
 • 1974-78 - Trojanowska solistką w Studiu Aktorskim przy Teatrze Muzycznym w Gdyni.
  [rola Lucretti w musicalu "Machiavelli"
  rola Magdy - "Fontanna z Neptunem"
  rola Raisy - "Poemat Pedagogiczny"]
 • 1978 - Dyplom ukończenia Studia Aktorskiego przy Teatrze Muzycznym w Gdyni [wynik bardzo dobrym]
  spektakl dyplomowy:
  rola Inez oraz Klary - "Zielony Gil"
 • 1978 - zdanie egzaminu przed Państwową Komisją Ministerstwa Kultury i Sztuki
  etat aktorki w Teatrze Syrena w Warszawie
  rola Zuli Pogorzelskiej w "Wielkim Dudku"
  rola Hanki w spektaklu telewizyjnym "Niemoralność pani Dulskiej"
 • 1979 - m.in. podczas współpracy z Budką Suflera:
  I nagroda publiczności w telewizyjnej giełdzie piosenki
  I nagroda publiczności w majowym plebiscycie studia Gama
  I nagroda publiczności w sierpniowym oraz wrześniowym plebiscycie Studia Gama
  II nagroda Konkursu Wytwórni Fonograficznych za interpretację podczas IV Festiwalu Interwizji Sopot '80
  udział w spektaklu teatru Syrena Pt. "Warto byś wpadł"
  rola Carmilli w spektaklu Teatru Faktu i Sensacji TVP "Carmilla" w reżyserii J. Kondratiuka
  recital dla TVP "Lunapark" w reżyserii K. Łukowskiego oraz "Ona przyszła prosto z chmur"
 • 1980 - Nagroda Główna KFPP - interpretacja piosenek "Tyle samo prawd, ile kłamstw", "Wszystko, czego dziś chcę"
  II Nagroda FI Sopot - wykonanie piosenek "Tyle samo prawd, ile kłamstw". "Tydzień łez"
  Plebiscyty czasopism takich jak "Na przełaj", "Non stop", "Kurier Polski", czy "Panorama" przyniosły m.in. nagrodę Grand Prix Intertalent'81 - Gottvaldov (d. Czechosłowacja)
 • W 1980 i 1981 roku Izabela Trojanowska została najpopularniejszą osobą w Polsce według gazety "Kurier Polski".
Stronę wykonała Klaudyna "Luna" Kopała © 2006-2009